Jak to chodí v coworku?

Sdílet článek:

Vstoupíte otočnými dveřmi, pípnete se mobilním telefonem u turniketu a už je to celé vaše. Co přesně? No přece celý cowork Clubco ve Vlněně. Protože se ale pořád najdou takoví, pro které je pracovní fungování na takovém místě tajemnou záležitostí, tady je pár odpovědí na otázky, které při prohlídkách padají od potenciálních členů nejčastěji.

Flexibilita a komunitní fungování. Jestli se někdo kvůli něčemu opravdu těší do coworku, tak jsou to právě tyhle dvě věci. Ale co přesně je ta flexibilita? A jak moc se „musím“ chovat komunitně, když mi to třeba není úplně vlastní? Právě s otázkami na tohle téma se při prohlídkách setkává manažerka Clubca Adriana Sniegonová nejčastěji.

„Když lidé přijdou, většinou už vědí, jestli chtějí specificky svoji kancelář, nebo některé z míst v otevřeném prostoru. Pokud něco zvažují, tak to, jestli se jim víc hodí místo v otevřeném prostoru, nebo v tom uzavřeném, kde sedí u velkého stolu s několika lidmi, ale židli mají pevně vyhrazenou,“ říká Adriana, která ale rovnou doplňuje, že nic neplatí absolutně. „Máme pána, který má sice takzvaný fix desk, ale minimálně polovinu času tráví ve volném prostoru. Vyhovuje mu ta volnost.“

Otevírání dveří appkou

Celé Clubco má 2000 metrů čtverečních. Koncipované je tak, že se nikdo nemá s nikým mačkat a rušit se při práci. I my, když si povídáme, sedíme v jednom výklenku a od další dvojice, která má evidentně pracovní schůzku, nás dělí velký betonový sloup a dvě vzrostlé pokojovky. Mimochodem právě tyto koutky jsou tím, na co si zdejší členové hodně rádi a rychle zvykli. „Někdy tušíme, že jsou tady desítky lidí, ale ani o nich nevíme, protože jsou různě zašití,“ směje se Adriana.

Flexibilita se hodí i v jiných ohledech. V coworcích často sídlí firmy, které se v dané zemi teprve zabydlují a chystají se expandovat, což s sebou nese nutnost pružně reagovat na zvyšující se počet kolegů nebo si umět poradit s usazením těch, kteří mají menší úvazky. Konkrétně v Clubcu to funguje třeba tak, že když tady má někdo kancelář, „přibere“ si k ní ještě například pár hodin „hot deskových“ míst, tedy těch ve volném prostoru coworku. „Při pronájmu pevných kanceláří standardně podepisujeme roční smlouvu, ale to neznamená, že ji nemůžeme kdykoliv změnit nebo že si náš člen nemůže v naší mobilní aplikaci nějaká další místa v coworku přiobjednat,“ líčí Adriana, kterou teď například jeden ze členů coworku dopředu chystá na situaci, že momentálně je tady sice sám, ale do půl roku může mít deset kolegů, a i ti musí mít kde sedět. I na to se dá bez problémů připravit – mobilní aplikaci pro pohyb a správu členství v coworku má k dispozici každý z členů týmu. Jednatel firmy, nebo zkrátka ten, kdo smlouvu podepisuje, má v té svojí navíc i finanční přehled a přístup k fakturám.

Komunita? A mohla bych ji vidět?

Jistě, obhlédnout si svoje pracovní místo. Už jen to je dost dobrý důvod zajít si do Clubca na prohlídku (mimochodem, pořád platí nabídka přijít na den na zkoušku, za který se platí jen závěrečným povídáním o tom, jak se vám na místě líbilo). Co se obhlíží daleko hůř, to je „ta komunita“, o které se v souvislosti s coworky tak často mluví. V Clubcu pro její fungování dělají všechno, co můžou.

„Když jsem ještě pracovala v coworku ve Španělsku, potkávali jsme se s členy na různých akcích, které jsme organizovali oficiálně i neoficiálně. Někdy jsme byli na místě třeba i v sobotu, zkrátka jenom proto, že jsme se chtěli vidět a něco spolu podniknout,“ povídá Adriana, která by tuhle atmosféru ráda přenesla i do svého stále ještě relativně nového působiště. Ale nechce ji nikomu nutit. V Clubcu se zkraje každého měsíce (to proto, aby se i noví členové rychle aklimatizovali) pořádají setkání s členy, kde má každý prostor říct o sobě pár slov. Někdo mluví o svojí práci a firmě, někdo zase tuto příležitost naopak využije k tomu, že představí sám sebe a svoje koníčky. „Úplně na začátku si všichni vykali, byli nesmělí. Hned po prvním meet-upu se to ale změnilo. Jasně, že sem chodíme všichni pracovat, ale zároveň chceme, aby nám tady spolu bylo fajn. Každý si tu může vyhlédnout nějakou pracovní příležitost, pomoct si navzájem, ale třeba také získat jenom nová přátelství. I to je skvělé.“

Více či méně organizované snídaně. Nebo jednou týdně jóga s oblíbenou brněnskou cvičitelkou Pfeferonkou pro členy zdarma. To všechno už se děje. Dalších možností k seznámení bude do budoucna ještě mnohem víc. I k podnikatelskému posunu. Majitelé Clubca a Jihomoravské inovační centrum totiž před časem podepsali memorandum o spolupráci. Pro členy coworku to znamená, že se můžou zapojit do mentoringových programů, a nechat si tak poradit s dalším rozvojem svého podnikání.

 

Adriana Sniegonová

 

Adriana Sniegonová
manažerka coworku Clubco

Ví všechno o provozu centra a ráda vás s ním seznámí. Právě Adriana bude ten člověk, který s vámi projde celé Clubco a dá vám cenovou nabídku na místo, které si vyberete. Na starost má také komunitní akce pro klienty, aby se všichni mohli poznat a navzájem o sobě věděli.